Vrh kostek nikdy nezruší náhodu
open score for ensemble
„Hudební kostkové hry“ („Musikalisches Würfelspiel“) plnily v 18. století spíše zábavní funkci při salónní produkci. Jedna z nejznámějších kostkových her, Anleitung zum Componieren von Walzern so viele man will vermittelst zweier Würfel, ohne etwas von der Musik oder Composition zu verstehen (Návod jak s dvěma kostkami zkomponovat tak mnoho valčíků, kolik si jen člověk přeje, aniž by musel rozumět hudbě nebo pravidlům kompozice), publikována Nikolausem Simrockem v roce 1792, je přisuzována W. A. Mozartovi. Hra obsahuje kostky, tabulku čísel a sadu karet. Na každé kartě je vytištěn jeden takt ukázky a číslo, na jehož základě je možno tento takt identifikovat. Celkem jde o 176 taktů menuetu a 96 taktů trií. Jde pravděpodobně o první publikovanou algorytmickou stochastickou kompozici. Srtuktura partitury „Vrh kostek nikdy nezruší náhodu“ je inspirována těmito kostkovými hrami.
Partitura má šest vět, z nichž každá je rozdělena na šest předkomponovaných částí označených číslicemi 1.-6. Čísla jsou generována hrací kostkou, kterou vrhá při provedení dirigent nebo diváci. Přesto, že je forma skladby určována náhodou, je výsledek předdefinován do co nejvyššší míry – části partitury jsou exaktně vypsány, partitura jako celek však existuje pouze ve virtuální (myšlené) podobě jako souhrn všech možností.
Vrh kostek nikdy nezruší náhodu“ je báseň Stéphána Mallarmého z roku 1897. Báseň je rozsáhlou enigmatickou meditací na téma pravděpodobnosti a náhody a končí veršem: Každá myšlenka vysílá do oběhu vrh kostkou."
František Chaloupka
Premiéra: 7. dubna 2015, Veletržní palác Praha, hraje Orchestr BERG, dir. Peter Vrábel. Vladimir Burian – videoprojekce & lightdesign, Mirka Mirka Eliasova – choreografie